Ülkemizde dizi reklam ve film sektöründe ki hızlı gelişmeler bu alanlarda rol alacak yeni yüzlere ihtiyaç duymaktadır. İşte bu ihtiyaçların giderilmesi için cast ajansları kurulmuş ve bu roller için gerekli oyuncuları temin etmektedirler. Peki, cast oyunculuk için neler yapmak gerekiyor ve hangi aşamalardan geçmek gerekiyor. Öncelikle sağlam güvenilir bir ajans seçmekle işe başlamak gerekiyor. Ajansın reklamla şişirilmiş ligine değil geçmişte yapmış olduğu işlere ve kalitesine bakmakta fayda var. Başvuru yapacağınız ajansın mutlaka kurumsal bir kimliği olmalıdır. Öyle dizi bittikten sonra çıkan yazılarla ya da bol reklamlı internet siteleriyle ajans seçilmez.

Cast Oyunculuk Ajansları Nasıl Çalışır.

1.Başvurunun alınması
2.Değerlendirme
3.Müracaatçının fotoğraf ve video çekimlerinin yapılması
4.Ajans tarafından sisteme alınarak yapımcı şirketlere isminin yollanması
5.Yapımcılar tarafından seçilen oyuncuların yapımcılara yönlendirilmesi
6.Görüşme sonucunun oyuncuya bildirilmesi
7.Oyuncu bir rol için seçilirse tüm işlemlerin koordinesi
8.Çekim sonrası ücretinin ödenmesi
Bu maddeler genel olarak bir castin ajansının yapması gerekenlerdir. Bu maddelere uygun çalışan cast oyunculuk için müracaat eden oyuncuya gereği gibi muamele eden ödemeleri düzgün ve referansları güçlü ajanslar seçilmesi gereken ajanslardır.

Oyuncu Olmak Gereken Özelliklerin Bazıları.

1.Yetenek
2.Eğitim
3.Çok Çalışmak
4.Gözlem gücü
5.Duygusal Zek
6.Türkçe Bilgisi
7.Sesini iyi kullanma
8.Beden dilini geliştirme
9.Yabancı Dil Bilmek
10.Bilgi ve Beceriler Edinmek (spor, dans, müzik vb.)
Bu yukarıda yazdıklarım cast oyunculuk için aranan özelliklerden bir kısmı bundan çok daha fazla ya da çok daha az özellikli insanlarda roller kapıp oyunculuk yapabilirler.

Oyunculuk Ne Kadar Gelir Getiriyor.

Bölüm başına maliyeti 80000 ile 1,5 milyon TL arasında değişmekte olan dizilerin oyunculara getirdiği kazanç nedir diye bakacak olursak bölüm başı en çok alan oyuncu yaklaşık 80000 TL alıyor en düşük alan figürasyon oyuncuları ise 20-25 TL ücret alıyor. Yaptığı işe göre bir ücretlendirme sıralaması.
Yönetmen ve senarist 5000-20000 TL
Başrol oyuncuları 10000-30000 TL
Orta düzey oyuncular 5000-10000 TL
Ünlü olmayan oyuncular 1000-5000 TL
Bölüm oyuncuları 500-1000 TL
Konuşmalı yardımcı oyuncu 50-150 TL
Figüran 30-35 TL
Bu yazılan ücretler enflasyona ve rayting durumuna göre değişiklik göstere biliyor ayrıca %30 ajans payı dhil edilmemiştir. Bu ücretlerde de anlaşılacağı gibi iyi bir ajansla cast oyunculuk çekiciliğini artırmaya devam edecektir.