Fuar, ticaretle ilgili olarak ürün ve hizmetlerin, yeniliklerini tanıtma, teknolojik gelişmeler hakkında bilgi verme, ve pazar yaratma adına belirli aralıklarla düzenlenen bir tanıtım etkinliğidir. Fuarlarda genellikle satıcılar ve alıcılar bir araya gelir ve anlaşmalar sağlanır. Bu alanlarda satıcılar ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yaparak satış faaliyeti gösterirler. Katılımcı firmalar açısından fuar organizasyonlarının önemi büyüktür. Üreticiler, fuarlar aracılığı ile geniş bir alıcı kitlesine ulaşırlar. Ticari amaçlarla düzenlen fuarlar tüketici açısından da büyük ilgi görmektedir. Bir çok farklı sektörün bir araya geldiği fuarlar arasında ciddi bir rekabet oluşur. Tüketici, alacağı ürün ve hizmet ile ilgili bir çok alternatif arasından seçim yapma şansı bulur. Aynı ürünün yada hizmetin farklı fiyatlarını görme fırsatı bulurlar veya kalite açısından karşılaştırma imkanı bulurlar. Bu kadar yoğun ilgi gören fuarlarda görevlendirmek üzere bayan fuar hostesi ihtiyacı vardır. Part time veya full time çalışma imkanı bulabileceğiniz fuarlar için ajanslara kayıt olmanız gerekir.


FUAR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?


Gelinlik fuarları, mobilya fuarları, araba fuarları, yiyecek-içecek fuarları gibi bir çok alanda hizmet veren sektör için fuar oluşturulabilir. Bunların yanında uluslararası fuar, ulusal fuar gibi bölgesel çalışmalarda mevcuttur. Her bir tanıtım organizasyonu için farklı bayan fuar hostesi ihtiyacı olabilir. Örneğin uluslararası fuarlar için hostes adaylarında yabancı dil bilgisi aranır. Ajanslar kadrolarına dahil olan fuar hostesi adaylarını eğitim ve yeteneklerine göre fuar işlerine yönlendirir. Fuar hostesliği yapmak istiyorsanız kısmından bizlere başvuruda bulunabilirsiniz. Fuarda görev alanların yapacağı çalışmalardan bahsedecek olursak, ürün yerleştirmeleriyle fuar alanı düzenlenir. Ardından varsa ikramlıklar hazırlanır. Sonrasında gelen tüketiciler için ürün ve hizmetler hakkına bilgi verilir. Dünya çapında yaygınlaşan fuarlar, çalışanlar içinde gelir kapısı olmuştur. Özellikle her yıl düzenlenen belirli fuarlar vardır. Bu büyük fuarlarda sizlerde görev alarak kendinize iş imkanı yaratabilirsiniz. Salon ve sergi alanlarında düzenlenen fuarlarda, stand düzenlemesi ve müşteri hizmetleri görevi görerek bilgi vermekten oluşan iş tanımında görev almak istiyorsanız ajanslara başvuruda bulunmanız gerekiyor.


Ülkemizde genellikle öğrencilerin tercih ettiği part time fuar hostesliği için ilgi büyüktür. Öğrenciler okurken aynı zamanda harçlıklarını çıkartmak için kalan zamanlarında fuar hostesliği işi yaparak para kazanabiliyorlar. Tabi sadece öğrenciler ile kısıtlı değil. Bir çok kişi tam zamanlı fuar hostesliği yaparak geçimini sağlayabiliyor.Bayan fuar hostesi, çeşitli ürün tanıtımları yapmanın yanı sıra broşür ve kayıt işlemleri ile de ilgilenebiliyor. Seminer, kongre, eğitim toplantıları gibi alanlar da da görev alan fuar hostesleri bağlı oldukları ajanslar aracılığı ile işlere yönlendiriliyorlar. Fuar hostesliği yapmak istiyorsanız yapıp size en uygun iş seçimi yapılarak görev alabilirsiniz. Ajans olarak çeşitli organizasyonlarda hostes kadromuza iş imkanı sağlıyoruz.